sobota, 2 października 2010

Orhan Pamuk - Cevdet Bej i Synowie

Gdy Wydawnictwo Literackie zaproponowało mi zrecenzowanie książki Orhana Pamuka pt. "Cevdet Bej i Synowie", to przyjęłam tą propozycję z wielką przyjemnością. Tym bardziej, że tego typu książki ostatnimi czasy bardzo mnie fascynują. W końcu poznawanie innej kultury poniekąd kształtuje nasz rozwój.

"Cevdet Bej i Synowie" jest lekturą będącą debiutem literackim tureckiego pisarza. Opowiada o losach trzydziestosiedmioletniego mężczyzny, który marzy o założeniu rodziny i pomnożeniu wypracowanego przez siebie majątku. W końcu Cevdet żeni się, a nie długo potem w jego domu pojawiają się także dzieci. Gdy synowie muzułmanina dorośli ojciec oddał im we władanie firmę, na której rozwój ciężko pracował przez wiele lat. Mimo, że założyli własne rodziny, to w dalszym ciągu zamieszkiwali wspólnie z żonami i dziećmi okazałą ojcowską kamienicę.

Orhan Pamuk dzięki swoim talentom literackim zabrał nas w niezwykłą podróż po życiu mieszczańskiej rodziny. Dzięki niemu mogliśmy obserwować ludzką wytrwałość, bez której główny bohater nigdy by się nie dorobił. "Cevdet Bej i Synowie" przedstawia nam swoistą kronikę ludzkiego życia i obyczajów. Wspólnie z bohaterami mieliśmy także okazję zapoznać się ze zmianami jakie na przestrzeni siedmiu dziesięcioleci zaszły wśród tamtejszego społeczeństwa.

Całość zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Lektura została napisana ładnym i zarazem charakterystycznym językiem, do którego na samym początku musiałam się przyzwyczaić. Powieść składa się z trzech części po kilka rozdziałów w każdej. Dodatkowym walorem książki jest oryginalna okładka, która idealnie oddaje jej nastrój. Z tego miejsca chciałabym serdecznie zaprosić wszystkich do odwiedzenia w dniu szóstego października pobliskich księgarni. To właśnie wtedy będzie miała miejsce premiera przedstawionej Wam wyżej lektury Orhana Pamuka, do której kupna gorąco zachęcam.


Wydawnictwo Literackie, październik 2010
ISBN: 978-83-08-04507-7

Liczba stron: 800
Ocena: 8/10

7 komentarzy:

  1. Podoba mi się jak napisałaś recenzję - może ona zachęcić każdego ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie taki straszny ten Pamuk, jak go malują :) Tyle negatywów wiecznie o nim słyszę, a tu kolejna pozytywna recenzja. Sam znam tylko 'Nazywam się Czerwień', ale jak tylko trochę zaoszczędzę, na pewno zaopatrzę się w coś jeszcze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super recenzja, masz fajny styl :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chcę się zapoznać z twórczością Pamuka, ale zacznę raczej od jakiejś innej jego książki.

    OdpowiedzUsuń
  5. ja się do Pamuka strasznie zniechęciłam... nie mam ochoty

    OdpowiedzUsuń
  6. Na razie planuję przeczytać "Śnieg", pozniej "Muzeum niewinności" i moze skuszę się z tę książkę również:P

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Z miłą chęcią podejmuje dyskusje na temat recenzowanych książek, nie potrzebuje jednak wiadomości, które zawierają w swojej treści adresy Waszych blogów. Każdy taki komentarz będzie przeze mnie usuwany.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy