sobota, 15 stycznia 2011

Marek Dryjer - Droga ślepców

Muszę przyznać, że debiutancka powieść Marka Dryjera pt.: "Droga ślepców" zauroczyła mnie swoją przedmiotowością już od pierwszego spojrzenia na całość lektury. Z niewiadomych mi przyczyn  przypadł mi do gustu opis tej książki, a rewelacyjna okładka zwieńczyła dzieło związane z moimi czytelniczymi planami na najbliższe godziny.


Ameryka pokryta jest grubą warstwą pyłu wulkanicznego i wszystko wygląda jak po niewyobrażalnej katastrofie. Funkcjonujące do tej pory priorytety i zachowania moralne straciły rację bytu wśród ludzi, którym udało się przeżyć.


W takiej właśnie scenerii łączą się losy głównych bohaterów - chłopca i mężczyzny, który postanowił się nim zaopiekować.  Wspólna wędrówka po  opustoszałym kontynencie pełnym niebezpieczeństw i niespodziewanych zwrotów akcji, przez które nikt z żyjących nie może czuć się pewnie w otaczającej go rzeczywistości. Wśród lasy ludzkiej rozprzestrzenił się kanibalizm, który spowodowany był trudnymi warunkami żywnościowymi. Cały czas są zagrożeni, ponieważ reszta ludzkiej populacji przerzuciła się na kanibalizm, uznając ludzkie mięso za rarytas. Jednak mając w sobie nadzieję idą na południe, zmagają się z wieloma przeciwnościami losu, chcąc dowiedzieć się co tak na prawdę stało się z Ziemią. Ostatecznie wyjaśnia się apokaliptyczna wizja, niestety bohaterowie dogorywają na naszych oczach.


Przedstawiona historia może być nieco przerażająca zwłaszcza, że może wydarzyć się na prawdę. Tylko i wyłącznie od nas zależy jak potoczą się losy ziemi nierozerwalnie połączone z naszymi losami.


"Droga ślepców" jest książką, która wznieca w swoich czytelnikach ogrom mieszanych uczuć - od strachu  połączonego ze współczuciem, aż po swojego rodzaju niechęć. Jest ona bowiem zlepkiem wielu gatunków prozy takich jak: książki drogi, przygodowe, z pogranicza fantastyki i horroru oraz psychologiczne. Połączenie niby całkiem trafne, jednak po przeczytaniu tej lektury zaczęłam odczuwać delikatny niedosyt, który po nieco dłuższym zastanowieniu sprawił, iż ponownie zaczęłam zastanawiać się nad całością poznanej historii. Co prawda zdarzały się w niej momenty, które były wstanie wzbudzić we mnie coś na wzór dreszczyku emocji i czytelniczej niepewności, aczkolwiek nie wywarły w mojej osobie oczekiwanych skutków.


Podczas czytania powieści Marka Dryjera zabrało mi ogromu wrażeń, które sprawiłyby, że przez kilka kolejnych nocy nie mogłabym spokojnie zasnąć. Niestety coś takiego nie było w ogóle dane.  Być może spodziewałam po tej powieści zbyt wiele mimo, że podczas spotkania z nią starałam się być, jak najbardziej obiektywna.


Już na samym początku nie przypadła mi do gustu narracja przy pomocy której została napisana całość lektury.  "Droga ślepców" jest w stanie zaciekawić swoich czytelników, jednak odczuwalna jest w niej również pewna zachowawczość. Niektóre wydarzenia z życia głównych bohaterów powinny zostać przedstawione w bardziej szczegółowy sposób, tym samym pokonując bariery oszczędnościowe, które są widoczne także podczas zetknięcia się z dialogami stworzonymi przez polskiego pisarza.


Mimo wszystko chciałabym polecić tą powieść osobom lubiącym tego typu literaturę, a także wszystkim tym, którzy nie boją się sięgać po książki różniące się od tych standardowych. Osobiście żałuję spotkania z dziełem Marka Dryjera ale może jeszcze kiedyś sięgnę po napisaną przez niego lekturę.




Wydawnictwo Radwan, listopad 2010
ISBN: 978-83-7745-008-6
Liczba stron: 113
Ocena: 3/10


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości portalu www.nakanapie.pl

26 komentarzy:

  1. Zaciekawiła mnie fabuła :) o recenzji już nie będę mówić, żeby się nie powtarzać :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie niestandardowe książki i wszelkie literackie eksperymenty, więc pewnie i po tę pozycję w przyszłości sięgnę ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. szczerze to nie bardzo do mnie trafia :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja pierdz... opis fabuły brzmi dokładnie, kropka w kropkę jak "Droga" McCarthyego! Normalnie chyba przeczytam tą książkę i zobaczę czy to przypadkiem nie jest jakieś copy paste:D

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta chyba jednak nie dla mnie...ale kto wie..:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Opis pasuje mi do filmu, ale w charakterze książki raczej by się w moim przypadku nie sprawdził.

    OdpowiedzUsuń
  7. na pewno nie dla mnie. Lepiej nie będę pobudzała mojej wyobraźni

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawa fabuła ;) No i oczywiście recenzja :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Już gdzieś czytałam, że to jest kontynuacja "Drogi" McCarthyego - nie mam pojęcia. "Droga" była wspaniała - muszę to sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
  10. Kontynuacja "Drogi"? No to trzeba autorowi przyznać, ze ma odwagę:) Ja bym sie McCarthyego kontynuować nie odważył...

    OdpowiedzUsuń
  11. Interesujący pomysł, ale skoro nie został dobrze zrealizowany, raczej nie sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Już od dłuższego czasu mam tę pozycje na liście. Muszę się w nią w końcu zaopatrzyć i przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Myślę, że to coś w sam raz na mnie. Nie wiem jak to robisz, ale systematycznie dorzucasz do mojej listy kolejne książki. Umrę z przeczytania ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka, muszę poszukać

    OdpowiedzUsuń
  15. Podsłuch - znalazłam, gdzie o tym czytałam.

    http://agaczyta.blox.pl/html/1310721,262146,169,170.html?3,1

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie udało mi się wygrać, a chciałam przeczytać. I w końcu to zrobię, ale nie wiem za ile :)

    OdpowiedzUsuń
  17. okładka bardzo intrygująca jednak chyba sobie odpuszczę :) chociaż? może kiedyś :)
    p.s kiedy gramy w 1000? :))
    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Okładka bardzo ładna :) Twoja recenzja zaciekawiła mnie, ciekawe czy gdzieś znajdę ;) Zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń
  19. Dzięki beatrix za info. Muszę przeczytać, żeby się wypowiedzieć, ale średnio podoba mi się pomysł pisania kontynuacji czyjejś książki... Skoro nie ma wzmianki to i z punktu prawnego musi to być nie do końca jasne:)

    OdpowiedzUsuń
  20. Może kiedyś :)
    A ja mam już dużo książek "może kiedyś", więc lepiej będzie, jak powiem, że wtedy, gdy ją nabędę :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Wydać za pieniądze własne to każdy umie :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Leno, czy ty słuchasz japońskiego rocka ? :)
    co do książki-jakoś jej nie czuję.

    OdpowiedzUsuń
  23. Raczej nie... Własciwie Miyavi jest wyjątkiem w tej kwestii ;) Jego specyficzność jest rewelacyjna

    OdpowiedzUsuń
  24. Lekko zdziwiona9 maja 2011 07:52

    To w końcu jak? :D

    http://jedztancziczytaj.blogspot.com/2011/05/polowanie-na-schemat.html?showComment=1304920232904#c1602362696591117954

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Z miłą chęcią podejmuje dyskusje na temat recenzowanych książek, nie potrzebuje jednak wiadomości, które zawierają w swojej treści adresy Waszych blogów. Każdy taki komentarz będzie przeze mnie usuwany.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy